Арт – Терапия при деца
Състоянието на психичното здраве на децата и юношите днес е важна задача не само за родителите, но и за обществото. Здравото дете си личи по това, че преди всичко то е комуникативно, весело, открито, творчески настроено и познаващо света около себе си. Но знаем, че има и немалко деца, които живеят със своите травми, преглъщат обидата, често те са аутсайдерите или са агресивните в класа.
Арт – терпията е подходяща терапия не само за децата, които са психически здрави, но и за тези, които живеят със своите травми.
Класическата арт - терапия включва визуални изкуства като живопис, моделиране, фотография, графика. Но в съвременният свят се появяват нови видове творчество за себеизразяване - библиотерапията, драматерапията, танцовата терапия, терапията с приказки, видео и аудио терапията, терапията с маски, терапията с пясък и много други популярни техники.
В днешната статия ще се спра на най-достъпните и популярни видове терапия.
Но преди това един малък съвет.
В арт – терапията всяко дете или възрастен може да рисува. Не е необходимо някой да има умения за да участва в процеса. Важното е да се получи удоволствие от участието. Да бъде естествен и отпускащ и в същото време детето да бъде разположено да споделя. Можем да оставим децата сами да изберат материалите, с които да рисуват. Достатъчно е да ги разположим на достъпни за тях места.
Изотерапия
Това е може би най-популярният вид арт-терапия. За него са подходящи голямо разнообразие от художествени материали: бои, моливи, маслени пастели, сухи пастели, хартия с различни текстури, четки с различни размери и твърдост, пластилин и др.
Марани I
Това са рисунки, направени по абстрактен начин, който няма никакви правила: ние рисуваме така, както искаме. Марания на външен вид понякога изглежда като разрушителнно действие с бои, пастели, моливи или пластилин. Игралната форма на този формат обаче позволява на детето да задоволи разрушителните влечения.
Монотип
Основна графична техника. На гладка повърхност - стъкло, пластмасова дъска, се наслагва боя. Лист хартия се наслагва отгоре и се притиска към повърхността. Резултатът е огледален образ.
Рисувание върху стъкло.
Ще са необходими гладка стъклена повърхност и боя (прозорец, стъклена маса или огледало също вършат работа). Децата са очаровани от самия процес на рисуване: боята се плъзга меко, може да се намаже с четка и пръсти, тъй като не се абсорбира в стъклената повърхност и не изсъхва дълго време. Описаната техника се използва за предотвратяване и коригиране на тревожност, социални страхове и страхове, свързани с резултата от дейностите.
Рисуване със сухи листа и малки насипни материали.
С помощта на листа, сух вятър, насипни материали и PVA лепило се създават различни шарки. Изображение се нанася върху лист хартия с лепило. След това материалът, предварително натрошен или смлян, се разпръсква отгоре. Излишните, не залепнали частици се изтръскват. Описаната техника за създаване на образи е подходяща за деца с изразена двигателна неловкост, негативизъм, свиване, допринася за процеса на адаптация в ново пространство, дава усещане за успех.
Рисуването с пръсти,
длани и други части на тялото е вид игра с цветове и нови тактилни усещания, по време на които разрушителните импулси и действия се изразяват чрез отпечатъци върху хартия.
За по -големи деца са подходящи изотерапия, като боядисване с течен акрил или използване на техника с алкохолно мастило.
Течният акрил или "Fluid Art"
Съвременна форма на творчество, чиято основна характеристика е, че човек не се нуждае от никакви умения за рисуване, за да създаде произведение на изкуството. В процеса участват чувства като интуиция и креативност, а техниката е толкова проста, че начинаещите научават веднага. Рисуването с течен акрил може да се препоръча на тези, които обичат да експериментират, обичат абстрактни картини, мечтаят да се научат да рисуват от нулата и се нуждаят от релакс.
Алкохолно мастило
Техника за рисуване със специално мастило чрез издухване върху повърхността със сешоар. Създаването на картини в тази техника е подобно на създаването на причудливи шарки и форми под формата на вълнообразни геометрични фигури, а преливанията на боя всъщност се създават сами. Всичко, от което се нуждае художник, е да нанесе боя и да прояви креативност.
Пясъчна терапия
Кой от нас не е играл в пясъчника като дете? Полезно е децата да извайват фигури от пясък, защото така може да развиете мислене, въображение и, което е важно, фините двигателни умения на пръстите. В допълнение, в процеса на работа с пясък се създава допълнителен акцент върху тактилната чувствителност. Работата с пясък може да се използва както самостоятелно, така и в група, ако пясъчната кутия е разделена на няколко секции. Така се постига атмосфера на доверие, почтеност, установява се взаимодействие в групата.
В тази статия се изброиха много малка част от техниките за работа с деца. Можете да изберете всяка една от тях за да създадете нов свят за децата си, да ги оставите да споделят и да говорят за чувствата и преживяванията си. Чрез арт – терапията децата научават за себе си и света около тях по един много интересен и интерактивен начин. Използването на арт-техниките може да промени светоусещането на детето и то да започне да се доверява повече.
Источник: https://rosuchebnik.ru/material/art-terapiya-dlya-shkolnikov/