Дисфункционални семейства

th--1-.jpg

С темата за така наречените токсични или отровни родители поставям началото на Цикъл семейни отношения. Този цикъл е част от моята 15 годишна работа с дисфункционалнии сеейства. Тя се базира на много изследвания и наблюдения, защо не работи семейната система и какво се счупва в нея.
Защо точно токсични родители?
Аз токсичен родител ли съм?
Моето семейство токсично ли е?
Имаме ли конфликтни отношения с децата си?
Как мога да променя това?
Предлагам Ви безплатен Уебинар, за токсичните отношения, връзки и как ние продължаваме да ги поддържаме.
Ще разберете как е започнало вашето отношение към света, себе си и другите.
Как вие можете да се промените?
Тези и още много други отговори ще научите в самата статия.


ТОКСИЧНИ РОДИТЕЛИ
Перфектните родители не съществуват! Много е тънка разликата от токсичният родител и здравият родител. Разликата е само в това, че здравият родител има критичност, той може да анализира ситуацията и да се извини. Здравият родител обяснява защо постъпва по определеният начин. Той се извинява, когато е сгрешил. При здравият родител това поведнеие не се превръща в правило.

В книгата си "Необичаната дъщеря", Пег Стрип описва разликата между токсичните и здравите родители.
„Това, което токсичните родители наричат ​​любов, не се проявява на практика като грижа, утеха, подкрепа, уважение и приемане (какъвто е случаят в здравите семейства). Токсичните родители извършват изключително неприятни действия в името на любовта ... Ежедневието в такива семейства се върти около егоцентричните нужди на родителя, а неизречените правила се основават на изкривеното му възприемане на реалността.

Друг автор, Сюзън Форвард в книгата си "Токсични родители" предлага списък за тестване на токсичност:
- Продължават ли родителите ви да се отнасят с вас като с дете?
- Взимате ли важни решения въз основа на евентуално съгласие / несъгласие на родителите?
- Когато прекарвате или планирате да прекарвате време с родителите си, имате ли неприятни емоции или физически реакции?
- Страхувате ли се от кавги с родителите си?
- Родителите ви манипулират ли ви със заплахи или обвинения?
- Родителите ви манипулират ли ви с пари?
- Смятате ли, че сте отговорни за това как се чувстват родителите ви? Ако са нещастни, смятате ли, че вината е вашата?
- Мислите ли, че трябва да направите всичко възможно, за да накарате родителите си да се чувстват по-добре?
- Чувствате ли, че колкото и да се стараете, това, което правите за родителите си, никога не е достатъчно?
- Вярвате ли, че някой ден родителите ви ще се променят и ще бъдат оценени?

Познати са 13 характеристики за токсични родители:
1 - ва характеристика: "Пожертвах всичко заради теб, а ти как ми се отплащаш...?
Родителят създава усещане за чувство на вина. "Ти не може да си щастлив/а, защото аз съм се лишавал/а", "За да имаш ти, аз не съм су копувал/а нищо"
Чрез чувството за вина много често родителят се стреми да постигне нещо съществено.

2-ра характеристика: "Само се погледнете!"
Тук е много характерно чувството за вина. Много родители насочват вниманието на децата към външен вид, килограмите, приятелите и др.
Водещата емоция е срамът. Чрез тази емоция детето създава усещане за "недостоен за любов". В по-късен етап вече възрастните развиват усещане за отхвърлен човек. Такъв човек никога не се заявява.

3-та характеристика: "Кой си ти?"
Децата на такива родители през цялото време мислят, че не са достатъчно добри и че не са достойни за това, което животът на възрастните може да даде: истинска любов и приятелство, кариера, признание. Това е притежаващо послание - вече възрастните деца да са цял живот благодарни на родителите си.
Вече възрастното дете не успява да се заяви. Дори и да има познания в дадена област, той или тя никога не казват за своите знания, те остават скрити в ъгъла. Много рядко тези личности успяват да се развият в професията си, често остават в ниските нива.

4-та характеристика: "Ти си същият като баща си/майка си"
Тук се изкарват недостатъците на родителя като се използва детето. "Докажи ми, че си по - добър ор баща си"
Истинската прилика няма значение, тук гневът е насочен към партньора. Детето започва да угажда за да не бъде наранявано.
Във възрастната си позиция такива хора не могат да отказват и да се заявяват. постоянно търсят одобрението на околните.

5-та характеристика: "Ти си ужасен егист/ка"
Всъщност такива родители наричат ​​егоизъм всякакви действия, насочени към нещо различно от задоволяване на техните нужди.
Родителят изисква постоянно да се задоволяват неговите капризи. Възрастното дете както и в горната характеристика се учи на угодничество.

6-та характеристика: "Ще живееш ли за собствено удоволствие?"
В тази характеристика се наблюдава пропуска и избора на родителя. Как неговият живот е протекъл? Но това е само и единствено негов избор. Децата не живеят живота на родителите си, те имат свой път. Здравият родител не изисква от детето си да го наследи. Той дава възможност на своето дете да поеме по своят си път. Защото това меоже да е път предложен от предците му.

7-ма характеристика: "И ето ме на твоята възраст ..."
".Разделяй и владей" Тук наблюдаваме постоянно сравнение между децата в дома, децата извън дома - приятели, роднини, деца на приятелки, деца с постижения и др. Това води до съперничество. Често тези деца в тийнейджърска възраст започват с употреба, често се наблюдава и работохолизъм в по-късен етап.

8-ма характеристика: "Кой си ти, че да ми казваш"
Типична фраза за авторитарни родители, чиито деца никога няма да заслужат правото да бъдат считани за пълноценни възрастни.
Възрастният е склонен да помага на детето си винаги - големи покупки, гледане на деца. Развива се емоционална зависимост. Вече възрастният няма сепарация от родителя си, не може да взема самостоятелно решения.

9-та характеристика: "Кой те обърна срещу собствената ти майка?"
Много родители се затрудняват да приемат факта, че децата порастват и започват да живеят собствения си живот извън техния контрол. Някои смятат сливането и съзависимостта като идеални отношения - например, когато възрастна дъщеря няма тайни от майка си, тя споделя всичките си преживявания с нея, както с най-добрия си приятел. Или такива родители продължават да говорят за тридесетгодишен мъж „нашето момче“, „нашето дете“. Всеки опит за раздяла се възприема като трагедия.

10 - та характеристика: „Това повод за гордост ли е“?
Тук се наблюдава възпитанието към амбиции. Загубата не се приема. Тези родиели не признават оценка "5", за тях е важен максималният резултат.
Децата трудно намират приятели, защото те никога не са одобрявани. Връзките също са недостойни. Често се наблюдава, че такива възрастни остават сами или си разрушават семействата чрез развод или раздяла. И причината е, че "е недостойна за моето семейство" или "никога не се харесва на моята майка". Изисквайки все повече и повече, такива родители обезценяват постиженията им.

11-та характеристика: "Ако направиш това, няма да оцелея!", "Умирам от притеснение за теб"
Това е посланието на съзависим родител, който смята дори пълнолетно дете за част от себе си, неговото продължение. И, разбира се, той не може да понесе своите независими решения: в очите на такава майка или баща те са толкова абсурдни, сякаш ръката или кракът им са обявили независимост. Такива родители не са пораснали, не поемат отговорност. Те се отглеждат от децата си. Понякога се "разболяват" за да държат децата си близо до себе си. На тях им е нужна постоянна грижа.

12-та характеристика: "Тогава не съм ти майка!"
Подобни фрази са чисто изнудване и злоупотреба с привързаност. Родителят иска само да постигне незабавно „връщане“ на детето към него, появява се чувство за собствена стойност, което трябва да се прояви в подчинение.

13-та характеристика:"Виждам точно през теб"
Всъщност това е само начинът на родителя да декларира своята неоспорима сила и право да контролира детето. Показвайки страх и безпокойство, детето затвърждава тази власт.

За индивидуални консултации с мен можете да се запишете по следният начин:
Запиши индивидуална консултация

Зареждане на коментарите...