Когнитивни процеси в семейните отношения

--------------------.png

В една от последните си статии за 2020година, бих искала да ви предложа информация за когнитивните процеси в двойките.

В период сме на пандемия, която се очертава да продължи и през следващата година, автоматично ни поставя в условията на прекарване на повече време в дома сред близките. 

Когнитивните процеси са гръбнакът на когнитивно - поведенческият подход и в дисфункцията на взаимоотношенията.

Представям ви някой от дисфункционалните очаквания и правила:

1. Избирателно внимание - Това е тенденцията на индивида да забелязва само определени аспекти на събитията, случващи се във връзката и да не обръща внимание на други. Пример: Фокусира се само върху думите на партньора и игнорира действията.

2. Предубеденост - Логични изводи относно факторите, които имат влияния върху действията на партньора. Пример: Счита, че партньорът не отговаря на въпрос , тъй като той или тя иска да управлява отношението.

3. Очаквания - Предвиждания относно вероятността определени събития  да се случат във взаимоотношенията. Пример: Изразяването на чувства от страна на единия партньор  ще доведе до раздразнения в другия.

4. Допускания - Вярвания относно общите характеристики на хората и взаимоотношенията. Пример: Предположение на единия , че другият няма потребност от емоционална привързаност.

5. Правила - Вярвания относно характеристиките , които хората и връзките "трябва" да имат. Пример: Нарушаване на границите между партньорите и споделяне на всички  свои мисли и чувства. Каквото мисли единия, означава, че и другият трябва да мисли по сходен начин и да изповядва тези правила и ценности. 

Зареждане на коментарите...