За съзависимоста
В най-широкия смисъл думата "съзависимост" може да се определи като "пристрастяване към хора, поведение или вещи". Съзависимостта е заблудата, че можеш да контролираш вътрешните си чувства чрез контролирането на хора, неща и събития отвън. За съзависимия човек контролът или липсата на такъв е в центъра на всеки аспект от живота.
Съзависимият може да е пристрастен към друг човек. В тази междуличностна съзависимост той се оплита така сложно с другия човек, че чувството му за самоличност е силно ограничено, изместено от личността и проблемите на другия човек.
Освен това съзависимият става като полудяла прахосмукачка - засмуква не само другия човек, но и химически вещества (предимно алкохол или наркотици) или неща като пари, храна, сексуалност и работа. Съзависимият човек непрекъснато се бори да запълни огромния емоционален вакуум вътре в себе си. Състояние, като да се чувстваш постоянно като дупката в средата на геврека. Нещо, което липсва вътре в мен!
Думата съзависим означава "зависим заедно с някого". Сериозната дисфункция в първоначалното семейство се просмуква в семействата на децата и в семействата на техните деца - вълна от нещастие, която се разпростира във времето на поколенията. Зависимостта или нарушената функция могат да се променят: баща алкохолик може да има например син работохолик, който от своя страна ада има дъщеря с натрапчивия импулс постоянно да харчи пари и стига до банкрут.