Когнитивно – поведенческа терапия

C8gLuEHUQAADtoF-1-.jpg

КАКВО Е КОГНИТИВНО – ПОВЕДЕНЧЕСКА ПСИХОТЕРАПИЯ?

Този метод на психотерапия привлича съзнанието и помага да се освободим от стереотипите и предубежденията, които ни лишават от свободата на избор и ни принуждават да действаме според шаблон. Методът позволява, ако е необходимо, да се коригират несъзнаваните, "автоматични" мисли на клиента. Той ги възприема като истина, но в действителност те могат значително да изкривят реални събития. Тези мисли често са източник на болезнени емоции, неподходящо поведение, депресия, тревожни разстройства и други заболявания.

ПРИНЦИП НА ДЕЙСТВИЕ

Терапията се основава на съвместната работа на терапевта и клиента. Терапевтът не учи пациента как да мисли правилно, но заедно с него разбира дали обичайният тип мислене му помага или му пречи. Терапевта придружава клиента. Ключът към успеха е активното участие на клиента, който не само ще трябва да работи в сесиите, но и да извършва домашна работа.

Ако в началото терапията се фокусира само върху симптомите и оплакванията на клиента, то постепенно тя започва да засяга несъзнаваните области на мислене - дълбоки убеждения, както и събитията от детството, повлияли на тяхното формиране. Принципът на обратната връзка е важен - терапевтът постоянно проверява как пациентът разбира какво се случва в терапията и обсъжда с него възможни грешки.

НАПРЕДЪК

Клиентът, заедно с психотерапевта, установяват при какви обстоятелства се проявява проблемът: как възникват „автоматичните мисли“ и как те влияят върху неговите идеи, преживявания и поведение. В първите от три до пет сесии терапевтът слуша внимателно клиента, като в тези сесии се изгражда доверителна връзка и терапевта се запознава с клиента и неговите травматични събития, които му пречат да се фокусира върху тук и сега и да функционира. Във втората сесия те обсъждат подробно мислите и поведението на клиента в множество ежедневни ситуации: за какво мисли той, когато се събуди? А на закуска? Целта е да се изброят тревожните моменти и ситуации. След това терапевтът и клиентът очертават работна програма „Дневен ред“. Той включва задачи, които трябва да се изпълняват на места или обстоятелства, които пораждат безпокойство, като например качване на асансьор, вечеря на обществено място и др. Тези упражнения ви позволяват да затвърдите нови умения и постепенно да промените поведението си. Човек се научава да бъде по -малко твърд и категоричен, да вижда различни аспекти на проблемна ситуация.

Терапевтът постоянно задава въпроси и обяснява точки, които ще помогнат на клиента да разбере проблема. Всяка сесия е различна от предишната, защото всеки път, когато пациентът се движи малко напред той свиква да живее в съответствие с нови, по - гъвкави възгледи без подкрепата на терапевта.

Вместо да „чете“ мислите на други хора, човек се научава да различава своите, започва да се държи по различен начин и в резултат на това емоционалното му състояние се променя. Той се успокоява, чувства се по - жив и свободен. Започва да бъде приятел със себе си.

КОГА Е НЕОБХОДИМА КОГНИТИВНО - ПОВЕДЕНЧЕСКА ПСИХОТЕРАПИЯ?

Когнитивната терапия е ефективна при лечение на депресия, панически атаки, социална тревожност, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства... Този метод се използва и за лечение на алкохолизъм, наркомания и дори шизофрения (като поддържащ метод). В същото време когнитивната терапия е подходяща и за справяне с ниско самочувствие, трудности в отношенията, перфекционизъм и отлагане. Подходяща е и при скръб от загуба на близък или дете.

Може да се прилага както в индивидуална работа, така и в работа със семейства. Но не е подходящ за тези клиенти, които не са готови да вземат активно участие в работата и очакват терапевтът да даде съвет или просто да интерпретира случващото се.

КОЛКО ВРЕМЕ ОТНЕМА ТЕРАПИЯТА?

Броят на срещите зависи от готовността на клиента да работи, от сложността на проблема и от условията на живота му. Всяка сесия продължава от 45 до 60 минути. Курсът на терапия е 5-10 сесии 1 седмично. В някои случаи терапията може да продължи повече от шест месеца.

Зареждане на коментарите...